[ Notiser ]

[ 20090112 ]

Tisdagsträning 2009

Under 2009 har vi klubbträningar på tisdagar, torsdagar och söndagar med olika inriktningar. I en trilogi av bakom kulisserna-reportage kommer respektive träningsdag att presenteras. I det första reportaget kan du läsa om tankarna runt Tisdagsträningen. Del 2, Torsdagar, kommer på onsdag.


På tisdagar kör vi olika former av tempo/intervall-träningar. Träningen kommer att bedrivas i backar under vintern eftersom det är ett mycket effektivt sätt att träna upp sin löpförmåga. En del tisdagar innehåller mer styrka och uthållighet och en del mer snabbhet och mjölksyratålighet. Intensiteten ökar allt eftersom under våren. En del pass springer vi som Backdistans, ett längre tempo-pass med många backar, resten består av olika former av intervaller i backar.

Under en del tisdagar kommer vi att köra ett kortare pass med teori/praktik runt löpträning, t ex tips om backlöpning, stretchning, skadeförebyggande övningar. Den 3 februari och 3 mars har vi besök av Martin Söderberg, elittränare i Orion, som bl a kommer att gå igenom löpskoleövningar och tips runt löpträning.

Träningen är upplagd för att passa alla löpare. Vid backträning är det lätt att hålla ihop en stor grupp av löpare med olika kapacitet. Har vi väl sprungit upp för en backe måste vi ta oss ner också, vilket innebär att gruppen samlas ihop. Förra vintern var vi drygt 30 löpare med på varje tisdag med högst varierande fart och stil.

Låter det komplicerat och jobbigt?
Komplicerat är det inte, genomgång sker innan varje träning och sedan är det bara att ta rygg på löparen framför.
Jobbigt kan det vara, men i o m att gruppen samlas ihop efter varje backe kan man enkelt anpassa sitt tempo. I gruppen finns det alltid någon som håller ungefär samma fart vilket sporrar till nyttig adrenalinpoduktion.


När: Tisdagar, samling ombytta kl 18:00
Var: Väggahallen utanför omklädningsrummen (Dusch o bastu i nr 6 för herrar och 2 eller 3 för damer)
Hur: *Vi startar med en kortare genomgång av träningen
*lugn uppvärmning och därefter stretching (ev kort pass teori/praktik inlagt)
*intervall/tempo-pass
*nedjoggning tillbaka till Väggahallen, stretch och därefter dusch och bastu för de som byter om i Väggahallen, tillbaka strax efter kl 19.
Infört av Jakob Emander
 
Senaste notiserna

> KM dag flyttas

> KM sprint 6 juni

> KM tävlingar på gång

> KM natt

> Resultat KM skidor 2026

> KM skidor 14/2

> Årsmöte söndagen den 1/2

> Välkomna till POLARTRÄFF tors. 11 dec

> GRATTIS 39 vinnare nov. Hittaut Karlshamn


 

www.stigmannen.se 
webmaster@stigmannen.se